Доктор_ка

Пані, панове та нон-бінарне товариство (гадаю у пості на цю тему це звертання буде особєнно доречним), сьогодні ми зачепимо досить контраверсійну тему: Шок! Сенсація! Доктор — тепер жінка!

Треба зазначити, про це вже прилічно написано і знято в україномовному інтернеті. Даже я накатала колонку для «1+1 блоги» влітку і буквально ось вийшов прекрасний постік на femline блог. Одначе, проблема, в тому, шо багато з цих цілком інформативних і чудових думок (респекти українській блоґерській спільноті) не враховують олдскул і розширену всєлєнну. Утім, я будучи одіноким задротом без друзєй, достатньо жалюгідним, щоб дивитися дитяче британське шоу 50-річно давності, можу собі дозволити охопити тему дещо ширше.

Перед тим, як я ми відправимося у мандрівку крізь час, простір і канон, я б хотіла висловити свою позицію щодо сексистських ремарок1-го Доктора в цьогорічному Різдвяному випуску «Двічі у Часі». Отже моя позиція:

ШО ЗА ХУ—

(deal with it bitches)

Гаразд-гаразд, я спробую поводитися чемно. Словом, Моффат з якоїсь причини вирішив зробити 1-го Доктора сексистом, ким він ніколи не був. Він був ще тим покидьком місцями, але не сексистом.

Мені даже кажеться, що Моффат просто — сам по собі не фанат саме цієї версії Доктора. Тоді постає питання, нашо писати сценарій з втіленням, яке тобі не подобається? Ок, Том Бейкер, Колін Бейкер, Пітер Девісон і Сильвестр МакКой — уже старі й не такі, як на екрані, Екклзтон хрін погодиться, а Теннант — зайнятий, але ж можна а) дати сценарій комусь другому б) покликати Макґанна, який купається у крові цнотливих фанатів, щоб зберегти молодість.

Головний аргумент на підтримку такої ужасної зміни персонажу — 60-ті були капець які сексистські. І таки да, були. Наприклад, Веріті Ламберт, першій  продюсерці «Доктора Хто» і першій випусковій продюсерці на британському телебаченні упринципі було нелегко будувати кар’єру в ті часи.

Бат ґес вот? Доктор — не з 60-х. Він — прибулець з іншої планети, який не сповідує земних поглядів. І так, я — в курсі, що Доктор — це вигаданий персонаж (вивсьоврьоті) і фантастика завжди є більше відзеркаленням епохи, у якій її написано, ніж картиною майбутнього чи далекої-далекої Галактики, та річ у тім, що шоу було досить прогресивним на свій час, вийшовши, кстаті, до «Стар Треку», ранні сезони якого, були набагааато більш сексистськими. Серйозно, хтось може пригадати сцену, в якій Доктор наказав би Барбарі чи Сюзан піти зробити йому сендвіч?

Я не маю жодних ілюзій щодо недоліків серіалу. Ніде правди діти, шоу періодично скатувалося у відвертий расизм (дивись — «Кігті Венґ-Ченґа») і сексизм (останнє, переважно якраз за Моффата, як іронічно, чи не так?), але давайте не паскудити хоч пам’ять виконавця ролі 1-го, Вільяма Гартнелла, який одного разу викреслив зі сценарію досить сексистську репліку, адже, на його погляд, це було не в дусі персонажа.

Тепер до суті.

У 14 сезоні в епізоді «Рука Страху» (1976-й) лиходійка Елдред, яка дечим мені нагадує костюм Вєрки Сердючки на «Євробаченні», пояснила Доктору своє перетворення з кришталевої женщіни в кришталевого мужика через реґенерацію Повелителей Часу.

Доктор: Елдред?

Елдред: Звісно, ти мене не впізнаєш.

Доктор: Звідки нам знати, що ти Елдред?

Елдред: Ой, та облиш, Докторе, говориш, як професор Ватсон. Як Повелитель Часу ти мав би бути добре знайомим з процесом реґенерації. Нарешті я прийняв свою істинну форму.

В епізоді «Доля Далеків» (1979-й) ми вперше отримуємо підтвердження того, що Доктор теоретично міг би за бажання, навіть, змінити вид. Повелителька Часу Романа кілька разів змінює форму в процесі реґенерації, перетворюючись то на сріблястого прибульця, то на велетку.

Я не думаю, що змінити стать в межах виду — набагато складніше, ніж повністю змінити вид.

У 1980-х роках «Доктор Хто» пішов на гіатус через низькі рейтинги і непопулярність 6-го Доктора. Керівнцтво BBC звернулося до автора оригінального задуму, канадського ТБ-продюсера Сідні Ньюмана за ідеями і щоб ви думали, Ньюман порадив їм повернути другого виконавця ролі Патріка Троутона, почати сезон з ним, після чого внєзапно перетворити головного героя на жінку, тільки не

«яскраву голлівудську Диво-жінку, бо героїня без жодного недоліку – це нудно».

Мудра порада, до речі.

До нього не дослухалися і напевне, це було накраще, адже тоді б у нас не було 7-го Доктора Сильвестра МакКоя, якого я дуже люблю, але ідея, так сказати, попала в ноосферу.

У 1984-му купка задротів вирішила не чекати доки улюблене шоу поновлять, а зняла свій фан-фільм «Гнів Юкора» (казалось би причому тут «Стар Трек»…), де Доктора грала Барбара Бенедетті. Фільм був дуже странним. Про прибульця, який полює на ветеранів В’єтнамської війни.

У 1999-му Стівен Моффат написав свій найкращий сценарій для «Доктора Хто». Пародія «Прокляття Фатальної Смерті» вийшла з Ровеном Аткінсоном у ролі Доктора, який під кінець реґенерував в жінку.

І якщо вам подобається «Доктор Хто», обов’язково зацініть «Прокляття», якщо, звісно, ще не бачили, воно — дуже забавне.

У 2003-му студія Big Finish, яка займається аудіоп’єсами по «Доктору» випустила Exile, таку собі історію з паралельного всесвіту, в якому Доктор реґенерував у, цитуючи одну ютуб-блоґерку, Бріджит Джонс. Її зіграла Арабелла Вейр. Ця п’єса встановлювала дуже сомнітєльне правило, за яким Повелитель Часу змінює стать під час реґенерації тільки внаслідок самогубства. Окрім того, ставши жінкою, Доктор став офісним планктоном, невдахою і почав бухати й вести нікчомне життя без пригод. Автор сценарію, до речі, пізніше в інтерв’ю вибачився за п’єсу і сказав, що жалкує про деякі елементи сюжету.

Цікавинка від Алінки: Вейр у той час товаришувала і жила неподалік з одним молодим, подающим надії театральним актьором, який був, до того ж, великим фанатом шоу. Одного дня вона запропонувала йому податися на епізодичну роль у п’єсі, де вона гратиме Доктора. Молодий актор пішов на прослуховування і його взяли. Це була його перша роль у франшизі «Доктор Хто». У 2005-му він став десятим Доктором.

Цим актором був Альбер…ізвінітє, конєшно же, Девід Теннант.

Безперечно, про канонічність багатьох з цих прицидентів можна сперечатися, якшо кому більше нічим зайнятися, та в «Докторі Хто» канонъ завжди був дуже гнучкий. Утримати 55 років контенту в різних формах медіа в одному руслі — марно й намагатися. Сам тільки Моффат, раз ми вже його згадали незлим тихим словом, робив це під час своєї кар’єри шоураннера кілька разів.

Доктор цілком здатен побути жінкою пару сезонів. Ніщо у всесвіті шоу цьому не перешкоджає. Що ж до ярих противників цієї зміни, хоча я сумніваюся, що хтось із них це читатиме, якщо акторка в ролі Доктора — серйозна справа, знайдіть собі якусь іншу проблему. А якщо не можете знайти, вигадайте.

Шоу постійно змінювалося разом зі своїм головним героєм. Уявіть якби на кожну з них реагували так само

Доктора тепер грає якийсь новий чувак? Нафіг це, я кидаю дивитися!

Доктор Хто тепер у кольорі? Нафіг це, мені чорно-біла версія нравилася більше!

Доктор проїбав свій ТАРДІС і застряг на Землі? Скука! Я перестаю дивитися!

Том Бейкер залишає шоу після 7 років? Отпіска!

Доктора тепер грає дуже молодий чувак? Наруга над каноном!

Доктор поцілував супутницю? Ноуп!

Шоу перезапустили? Старе — завжди краще! Я не дивлюсь!

 

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s